Náš tým

NAŠI PRŮVODCI

Martina Puklová

Martina Puklová

Vystudovala jsem obor včelařka – zahradnice. V mé profesi však zvítězilo vnímání přírody z pohledu barev, tvarů a její krásy, a tak jsem začala pracovat v zahradnictví, květinářství a podnikala v aranžování suchých květin. Ve volných chvílích jsem lídala děti přátel a podílela se na organizaci a realizaci táborů pro děti.

Po narození dcery se ještě víc prohloubila moje touha po hledání přirozenosti v přístupu k dětem. Absolvovala jsem kurz „Respektovat a být respektován“ a složila kvalifikační zkoušku „Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky“. Naštěstí mohu své záliby sladit s rodinou, společně sbíráme byliny, chodíme na výlety, zpíváme, cvičíme… vzájemně se od sebe učíme. Ráda se nechávám překvapit tím, co přinese přítomnost…

Co je důležité, je očím neviditelné.

 

 

Eva Svobodová

Maturovala jsem na střední pedagogické škole v Boskovicích a živě si vzpomínám, že jsem si už v dětství hrávala na paní učitelku a obklopovala se imaginárními žáčky. Vyrostla jsem v malé vesnici obklopené lesy, které byly naším útočištěm pro stavění bunkrů a domečků pro lesní obyvatele. V pubertě jsem do lesa začala pravidelně chodit na procházky se psem a v současné době je pro mě čas strávený v lese příležitostí na okamžik ztratit mysl a najít duši.

Rodiče mě důsledně vedli k hudbě i sportu a jistým zálesáckým dovednostem. Hraju tedy na flétnu a klavír, zpívala jsem v dívčím školním sboru a zároveň sjedu kopec na lyžích i snowboardu, oháním se squashovou raketou a svedu i nařezat a naštípat dříví.

Mým velkým koníčkem je zahradničení. Doma mám celoročně spoustu květin a od jara do podzimu se bavím sázením semínek, zaléváním a pletím záhonků, sklízením úrody a jejím následném zpracováním. Podobně jako pobyt v lese je práce na zahradě pro mě aktivní meditací a v neposlední řadě také způsob, jak se udržet fit v přírodní posilovně. Moje záliby jsou v souladu s ročním cyklem matky země. Zimu si nedovedu představit bez haldy knih a vyšívání či dekorování všemožných krabiček ubrouskovou technikou.

Moje zkušenosti s vzdělávacím systémem ať už z pohledu žáka/studenta či pedagoga nebyly vždy růžové, takže práci v LMŠ Permoník vnímám jako šanci podpořit proces obrody vzdělávání a návratu člověka ke svým kořenům, k přírodě a k sobě samému. Věřím, že bychom se všichni měli učit samostatnosti, poslouchat vlastní srdce, sebepoznání a sebelásce. Brát na sebe a za sebe plnou zodpovědnost.

 

 Michaela Křivánková

Vyrůstala jsem na vesnici s lesem za domem. Jako děti jsme se plácaly v blátě, brodily v kalužích a lozily po stromech. Od mala jsem byla vedená ke sportu a tenhle koníček mi zůstal. Teď si sportovní a jiné radovánky užívám i se svými dětmi. Jezdívala jsem hodně na tábory, takže celé dny venku, spaní ve stanu nebo pod širým nebem, rozdělávání ohně a věčně špinavé věci mi nikdy nevadily.

Mám vystudovaný cestovní ruch, kurz animátora a lyžařského instruktora. To byla práce, která mě bavila nejvíce. Zde hory nemáme, tak jsem se rozhodla najít si trošku jinou práci s dětmi. Děti proto, že jsou vnímavější v některých věcech než dospělí a jsou zvídavé, tak proč jim nepředat své znalosti. Mám radost z toho, když můžu dětem předat něco do života. Atˇ už naučit je mluvit, poznávat zvířátka, věci kolem sebe, nebo třeba malovat či jezdit na kole. S dětmi musíte vždy myslet dopředu, protože nikdy nevíte, co je napadne. Prostě vás dokáží každý den něčím překvapit.

 

PharmDr. Veronika Čillíková

Spoluzakladatelka; tvorba programu, provozní podpora, správce facebooku a fotogalerie, tvorba plakátů, lektorka Permoníčku, členka spolku LMŠ Permoník

Odmala jsem byla vedena k úctě a respektování přírody, v níž jsem strávila podstatnou část svého dětství – ať už v rámci rodinných výletů, odpolední s kamarády nebo zájmových kroužků zaměřených na splynutí s přírodou. Na dny strávené venku vzpomínám velmi ráda, proto mě myšlenka mateřské lesní školky oslovila – mým velkým přáním je, aby nejen moje děti měly možnost naučit se, že rozmary počasí je nemohou ochromit v tom, co právě dělají. Zároveň bych jim ráda umožnila radovat se z pohybu, z možnosti skákat do kaluží, prozkoumávat okolí všemi smysly – jednoduše nebýt sešněrovaní hezkým oblečením a příkazy/ zákazy. Protože to je, myslím, to, čeho jako dospělí už nejsme schopni a tuto neschopnost mnohdy přenášíme i na děti.

Se svou rodinou trávíme venku hodně času, za každého počasí. Rádi objevujeme nová zákoutí nejen naší republiky, ať už na kolech, nebo pěšky. Synové i já milujeme toulky s geocachingem, i když se nemnohdy ztratíme :-).

Mezi mé další záliby patří hudba (hrávala jsem na flétnu a klarinet), četba; ráda si rozšiřuji obzory osobnostního rozvoje a zkoumám taje výchovy šťastných dětí. Díky lektorování dětského klubu Permoníček jsem v neustálém úžasu nad reakcemi těch nejmenších při pobytu venku a různých hrách. Nejem kvůli nim se snažím objevovat různé kreativní techniky a možnosti, jak je zaujmout, protože jsou to děti, kteří jsou pro mě těmi největšími kritiky!

 

Eva Nikolić

Lektorka Tvořivé dílny

Pochadzam zo slovenskeho mesta Piešťany, no velku časť detstva som stravila na vidieku. Príroda a tvorenie bolo neoddelitenou súčasťou môjho ja už v rannom detstve. Ako malá som rada trávila čas v otcovej dielni a vyrabala rôzne kúsky. Tvorivá činnosť ma napĺňa a veľmi baví. Velmi rada realizujem projekty s detmi, ktoré ma vždy vedia prekvapiť a fascinovať.

Po ukončení odbornej školy marketingu som cestovala a vystriedala niekoľko robôt. Pred odchodom do Írska (2010) som pracovala v úseku kalkulácie a kontrolingu pre úspešnu nemecku firmu, no práca v kancelárii ma nebavila. V Dubline som sa preto rozhodla vyštudovat Early childhood education (práca s detmi od 0 – 6 rokov). Potom som pracovala v montessori škôlke. Tiez som
pracovala na tvorivich dielnach pre slovenske deti v Dubline. Neskor som tvorila s detmi a pre deti v Goa (India), a viedla kreativne dielničky pre deti na niektorych festivaloch v CZ. Život si neviem predstaviť bez mojej rodiny, prírody, hudby, tvorenia, radosti a priateľov.

„Dítě je živý květ země.“ Maxim Gorkij

 

BÝVALÍ PRŮVODCI

Lucie Punčochářová, DiS. (externí podpora)

Karolína Tomšů (občasná výpomoc)

Mgr. František Monček


VEDENÍ LMŠ PERMONÍK

Ing. Petra Chovancová, Ph.D.

Iniciátorka, zakladatelka a koordinátorka LMŠ Permoník, účetní a ekonomka, správa webu, Public Relations, Fund Raising, předsedkyně spolku LMŠ Permoník

PeťaVystudovala jsem magisterské a následně doktorandské studium na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, obor Finance. Zde jsem po ukončení studia získala bohaté zkušenosti s tříletým vedením projektu zaměřeného na finanční řízení. Současně jsem pět let pracovala jako vedoucí ekonomického oddělení plastikářské společnosti. K mým zájmům patří hudba, tanec, aerobic, lyžování, plavání, běh, turistika, návštěva kulturních akcí a sdružování lidí, kteří mají chuť dělat něco užitečného pro společnost.

K založení Lesní mateřské školy Permoník v Černé Hoře mě inspirovala moje rodina, pro kterou jsou pobyt v přírodě a její vnímání všemi smysly přirozené a nezbytné. Mým hnacím motorem jsou zejména moji dva synové a jejich nefalšovaná radost z pobytu venku.

 

.Ing. Jan Čillík, Ph.D.

Spoluzakladatel, technická podpora, člen spolku LMŠ Permoník

Vystudoval jsem Univerzitu v Žilině na Slovensku, obor Provoz a ekonomika letecké dopravy. Během studia jsem začal pracovatP8151028 jako instruktor lyžování, později jako vedoucí lyžařské školy. Lyžařskou školu s mým společníkem provozujeme i nadále a je to můj velký zimní koníček. Působím také jako lektor Slovenské lyžařské asociace. Pracuji ve společnosti Tierra Verde v Brně. V Černé Hoře vedu také sportovní kroužek pro starší děti. Těším se, až synové dorostou, abych se vrátil k mému dlouholeté lásce – modelaření.

S manželkou Veronikou a našimi syny rádi cestujeme – nejraději máme hory; jak v zimě, tak v létě. Můj koníček je sport obecně a práce všeho druhu:).

Spoluvytváření naší školky pro mne znamená jeden ze splněných snů. Práce s dětmi a pro děti a ještě v přírodě je sama o sobě odměnou!

PharmDr. Veronika Čillíková