Náš tým

NAŠI PRŮVODCI

Michaela Křivánková

Vyrůstala jsem na vesnici s lesem za domem. Jako děti jsme se plácaly v blátě, brodily v kalužích a lozily po stromech. Od mala jsem byla vedená ke sportu a tenhle koníček mi zůstal. Teď si sportovní a jiné radovánky užívám i se svými dětmi. Jezdívala jsem hodně na tábory, takže celé dny venku, spaní ve stanu nebo pod širým nebem, rozdělávání ohně a věčně špinavé věci mi nikdy nevadily.

Mám vystudovaný cestovní ruch, kurz animátora a lyžařského instruktora. To byla práce, která mě bavila nejvíce. Zde hory nemáme, tak jsem se rozhodla najít si trošku jinou práci s dětmi. Děti proto, že jsou vnímavější v některých věcech než dospělí a jsou zvídavé, tak proč jim nepředat své znalosti. Mám radost z toho, když můžu dětem předat něco do života. Atˇ už naučit je mluvit, poznávat zvířátka, věci kolem sebe, nebo třeba malovat či jezdit na kole. S dětmi musíte vždy myslet dopředu, protože nikdy nevíte, co je napadne. Prostě vás dokáží každý den něčím překvapit.

 

 

 

Lucia Večerná

Či už to boli moji rodičia, ktorí mi od malička vštepovali vedomie, že všetko v prírode žije a dýcha. Alebo skauting, kde ma v detstve starší priatelia a vodcovia naučili rešpektujúcemu životu v prírode, empatickému prístupu voči iným ale i veselosti mysle. S postupujúcim časom som vedela, že moje nadobudnuté skúsenosti dokážem už odovzdať ďalej a keď som mala 14 rokov, začala som viesť skupinu mladších skautiek. Mnohé z nich mi prirástli k srdcu a dnes sú z nich krásne slečny, ktoré vedú skautský oddiel a predávajú svoje skúsenosti opäť ďalej. Ja som taktiež naďalej aktívna a zastrešujem oblasť environmentálneho rozvoja.

Okrem skautingu som ako dieťa vo svojom voľnom čase navštevovala základnú umeleckú školu, kde som navštevovala predmety flauty, spevu, klarinetu a výtvarnej výchovy a dramatický krúžok. Okrem toho som chodila na tréningy kung fu a krúžok čínštiny.

Na strednej škole som študovala fotografický dizajn a pracovala som ako grafická dizajnérka. Ilustrácia a vytváranie vecí je pre mňa neoddeliteľnou časťou môjho života a preto som chcela štúdium na vysokej škole venovať umeleckej kariére. Avšak vietor ma zavial iným smerom a namiesto toho som začala robiť lektora výtvarných kurzov s environmentálnou tematikou v Bratislave, vtedy som cítila, že predávanie skúsenosti je pre mňa niečím omnoho radostnejším. Učenie je vzájomný proces, kedy predávam to, čo už ako dospelý človek poznám, a na oplátku si pripomínam to, čo občas zabúdam – detskú spontánnosť a radosť. Lesná pedagogika je niečo, v čom vidím obrovský zmysel a potenciál.

Bronislava Chromá

Mým životním tématem je jazyk a komunikace. Vystudovala jsem Učitelství francouzštiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a jsem studentkou angličtiny. Francouzština je pro mě melodie a poezie, angličtina potřeba dnešního světa. Obojí můžu dětem předávat v každodenním životě, v jejich senzitivním období pro jazyky a kompatibilně k fungování jejich mozku.

Můj tříletý syn mě přivedl k úvahám o výchově. Hledám inspiraci v Montessori pedagogice, Nevýchově a oblíbených autorů Jana Svobody a Marka Hermana. S tím úzce souvisí zkoumání, jak s dětskou duší komunikovat – líbí se mi koncept Nenásilné komunikace, Respektovat a být respektován a Mentální jazyky Alexandry Polarczyk.

Ráda poznávám prosté fungování věcí, přírody a člověka v ní. Chci tenhle zájem s dětmi sdílet a nabídnout zajímavý pohled jak na sebe sama, tak na tradice našich předků, kteří byli s přírodou v mnohem větším sepjetí.

„Co řeknete, změní váš svět.“ (Marshall B. Rosenberg)

 

Eva Nikolić

Lektorka Permoníčku

Pochadzam zo slovenskeho mesta Piešťany, no velku časť detstva som stravila na vidieku. Príroda a tvorenie bolo neoddelitenou súčasťou môjho ja už v rannom detstve. Ako malá som rada trávila čas v otcovej dielni a vyrabala rôzne kúsky. Tvorivá činnosť ma napĺňa a veľmi baví. Velmi rada realizujem projekty s detmi, ktoré ma vždy vedia prekvapiť a fascinovať.

Po ukončení odbornej školy marketingu som cestovala a vystriedala niekoľko robôt. Pred odchodom do Írska (2010) som pracovala v úseku kalkulácie a kontrolingu pre úspešnu nemecku firmu, no práca v kancelárii ma nebavila. V Dubline som sa preto rozhodla vyštudovat Early childhood education (práca s detmi od 0 – 6 rokov). Potom som pracovala v montessori škôlke. Tiez som
pracovala na tvorivich dielnach pre slovenske deti v Dubline. Neskor som tvorila s detmi a pre deti v Goa (India), a viedla kreativne dielničky pre deti na niektorych festivaloch v CZ. Život si neviem predstaviť bez mojej rodiny, prírody, hudby, tvorenia, radosti a priateľov.

„Dítě je živý květ země.“ (Maxim Gorkij)

 

 

VEDENÍ LMŠ PERMONÍK

Ing. Petra Chovancová, Ph.D.

Zakladatelka a koordinátorka LMŠ Permoník, účetní a ekonomka, Fund Raising, správa webu, FB, předsedkyně spolku LMŠ Permoník

PeťaVystudovala jsem magisterské a následně doktorandské studium na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, obor Finance.  Poté jsem zastávala pozice vedoucí ekonomického oddělení různých společností. K mým zájmům patří hudba, tanec, aerobic, lyžování, golf, turistika a sdružování lidí, kteří mají chuť dělat něco užitečného pro společnost.

K založení Lesní mateřské školy Permoník v Černé Hoře mě inspirovala moje rodina, pro kterou jsou pobyt v přírodě a její vnímání všemi smysly přirozené a nezbytné. Mým hnacím motorem jsou zejména moji dva synové a jejich nefalšovaná radost z pobytu venku.

„Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“ (Jan Werich)

 

 

Spoluzakladatelé – PharmDr. Veronika Čillíková a Ing. Jan Čillík, Ph.D.