Otázky a odpovědi

 • VYBAVENÍ DĚTÍ

Co nosí děti s sebou do lesa?

Dobře padnoucí batůžek (objem 6 – 10 l) s nastavitelnými ramenními popruhy a ideálně hrudním pásem (lze jednoduše přidělat a díky němu batůžek nepadá dětem ze zad).

Co do batůžku? Svačinu, láhev s pitím (v zimě termosku), kapesníky, náhradní ponožky a spodní prádlo, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, podsedák a látkový kapesník na očistu rukou (zajišťuje Lmš Permoník).

Oblečení, které zůstává v zázemí?

Náhradní ponožky, spodní prádlo, trička, tepláky apod. Náhradní boty na zahradu.

Děti mají k dispozici plátěné pytle a zásuvku se svojí značkou, kam ukládají všechno náhradní oblečení. Doporučujeme oblečení podepsat nebo jinak označit a pravidelně doplňovat dle potřeb dítěte.

Jaká obuv je pro děti nejlepší?

Na denní nošení: boty s plnou špičkou, nejlépe s membránou a o číslo větší z důvodu rychlého růstu dětské nožky a vzniku vzduchové kapsy, která udržuje chodidla v teple.

V případě deštivého počasí  a při ranní rose: gumáky, v zimě mohou být s vyjímatelnou zateplovací vložkou. Je dobré, pokud jsou gumáky opatřeny stahovací šňůrkou.

V zimě: vyšší boty s membránou; na celodenní nošení nejsou vhodné sněhule bez tvarované klenby!

Do zázemí: přezůvky s podrážkou, která nedělá čáry. Z hlediska bezpečnosti nejsou vhodné sandálky.

Veškerá obuv by měla mít takové zapínání, které je dítě schopné obsloužit samo!

Jaké oblečení je pro děti nejvhodnější?

V případě pořizování tzv. funkčního oblečení vám rádi poradíme! Seznam a druhy oblečení do různého počasí naleznete zde.

Co potřebují děti k odpočinku po obědě?

Na vlastní náklady poskytujeme každému dítěti spacák, matraci s prostěradlem a nepropustnou ochranou matrace, deky.

 • VYBAVENÍ ZÁZEMÍ

Co všechno je k dispozici v jurtě?

Čistící zóna u vchodových dveří (rohož, botník, věšáky, várnice s kohoutkem a lavorem na očistu rukou), kamna, kuchyňská linka, úložný nábytek, stoly s židličkami a odpočinková/hrací zóna. Součástí je i lékárnička a hasicí přístroj.

Jak je řešeno vytápění zázemí?

Topíme konvekčními litinovými kamny na dřevo, která jsou schopná vytopit prostor do půl hodiny. Před příchodem dětí je přítomen jeden z pedagogů, který v jurtě zajistí dostatečný tepelný komfort.

Jak je řešeno WC?

WC jsou kompostovatelná, velikostně uzpůsobená dětem, a jsou součástí zahradního domku s průchodem z jurty. Zvenku je  k dispozici další wc. Pro menší děti je k dispozici nočník.

 • HYGIENA

Jak řešíme hygienu rukou?

Lavorem s várnicí s kohoutkem a ohřátou vodou, ekologickým mýdlem a ručníkem pro každé dítě. V terénu používáme mycí emulzi a látkové kapesníky.

 • STRAVOVÁNÍ (více zde)
 •  BEZPEČNOST

 Jak je zabezpečena stabilita jurty při větším větru? Nehrozí při větru pád stromů?

Jurta má lehce pohyblivou dřevěnou konstrukci, která je schopna odolat poryvům větru. V bezprostřední blízkosti jurty nejsou žádné stromy, které by ohrožovaly životy dětí.

 Jak jsou zabezpečena kamna v jurtě proti popálení dětí?

Kamna jsou dvouplášťová, což snižuje možnost popálení, a mají skleněná dvířka – dítě si tak při pohledu na oheň snáze uvědomí hrozící nebezpečí. Okolo kamen je ohraničený prostor, kam děti nemohou vstupovat bez dozoru.

 Jak je zabezpečen pohyb dětí v lese? Jsou nějaké zásady, které se děti musejí naučit dodržovat?

Děti i průvodci pracují s tzv. vědomým rizikem. Společně se vydávají do míst, která mají pedagogové zmapované a vědí, kde hrozí případné nebezpečí. Na něj děti dopředu upozorní (např. spadlý strom, sráz apod.).

 Jaké konkrétní zásady musejí děti při pohybu venku dodržovat?

 • Děti se drží v bezpečné vzdálenosti od skupiny, kterou vymezuje pedagog, na zavolání se vždy ozvou.
 • Při cestě lesem čekáme na domluvených místech.
 • Manipulujeme-li s větvemi, nezvedáme je do výšky očí.
 • Bez dovolení pedagoga nejíme nic nalezeného v lese.
 • Potřebu vykonáváme na místě určeném pedagogem.
 • Nelezeme na hromady dříví, klád.
 • Na strom lezu jen tehdy, pokud s tím pedagog souhlasí a je schopen přispěchat na pomoc.
 • Nenecháváme v lese odpadky.
 • V lese se chováme s respektem a vědomím toho, že je domovem zvířat, stromů a rostlin.

Jsou děti venku opravdu za každého počasí?

Při kvalitním oblečení a obuvi lze pobyt venku zvládnout. Platí, že program přizpůsobujeme stavu počasí i výkonnosti dětí. Při náhlé změně podmínek se děti vracejí do jurty. Během dlouhých mrazů je pak pobyt venku omezen (ale probíhá).

Jsou – li děti stále venku, jak je to s jejich nemocností?

Pobytem venku se posiluje imunita i fyzická odolnost, zvyšuje se adaptabilita na větší rozpětí teplot. Navíc je v přírodě menší riziko vzájemného přenosu infekce.

 • OSTATNÍ

Přijímáte i děti bez povinného očkování a musíme mít potvrzení od lékaře?  

Součástí přihlášky je potvrzení od lékaře – nikoliv týkající se splnění řádného očkovacího kalendáře, ale týkající se celkového zdravotního stavu dítěte.

Připravujete děti předškolního věku na docházku do školy?

Ano, v rámci programu jsou zařazovány činnosti určené pro předškoláky.

Jak jsou na tom děti z lesních školek v dovednostech v porovnání s dětmi z klasických?

Na základě výsledků několika studií byla prokázána lepší hrubá motorika a představivost  ve prospěch dětí z lesních MŠ. Je samozřejmostí, že v rozvoji dětí hraje důležitou roli pestrost příležitostí. Při pobytu v přírodě lze do nabídky činností zařadit cílené aktivity (skládání obrázků z drobných přírodnin, vázání uzlů atd.) s aktivitami typickými pro předškolní přípravu (stříhání, lepení, malování). Pobyt v interiéru má pro rozvoj dítěte rovněž svůj význam, a je proto součástí programu. Více o srovnání dětí z LMŠ a klasických MŠ si můžete přečíst zde.